Spowiednik rzeczy

Spowiednik rzeczy to powieść opalizująca liryzmem, melancholią, ale i subtelnym humorem. Bohater, znany pisarz, wyjeżdża z Warszawy do małego miasteczka Kleofasów. Tam zaczyna odkrywać inny sposób pisania i inny sposób pomyślenia samego siebie. Cały świat staje się dla niego otwartą księgą: Kaktus chce teraz raczej wsłuchiwać się w głosy rzeczywistości (przedmiotów i ludzi) i w ten etyczny sposób pomyśleć rolę pisarza; jako medium, pośrednika, nie jako narcystycznego księcia, pragnącego opowiadać wciąż na nowo własną historię. Bohater musi skonfrontować się z własnymi lękami i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim naprawdę jest, i dokonać wyborów: miejsca do życia, stylu pisania, kochanki... Wszystko to podano w swobodnej, potoczystej, gawędowej formule, gdzie jest miejsce na humor i śmiech, ale także na łzy.

Pobierz fragment: Spowiednik rzeczy - pdf Spowiednik rzeczy - epub Spowiednik rzeczy - mobiEbook Spowiednik rzeczy

Wszystkie nieba

Wszystkie nieba, następna pozycja w dorobku pisarskim Wojciecha Bauera, to metaforyczna historia o odmienności. Ukazany tu zostaje ośrodek dla kalek, w którym odbywają się szkolenia latania. W placówce toczy się zwykłe-niezwykłe życie: bohaterowie pożądają, wikłają się w romanse, odczuwają lęk i niepewność, ale jednocześnie ich egzystencja ma zupełnie inny wymiar: odmienne możliwości ruchowe i poznawcze sprawiają, że cały system doznań i doświadczeń świata pokazuje zupełnie inny, miejscami pociągający, miejscami przerażający wymiar. Oniryczny klimat przywołuje na myśl ciężki, senny koszmar, z którego nie sposób się wyplątać. Przejmująca, poetycka (choć nie sentymentalna) opowieść miesza się z fizjologią cierpiącego ciała w niesamowitą wykładnię inności.

Pobierz fragment: Wszystkie nieba - pdf Wszystkie nieba - epub Wszystkie nieba - mobiEbook Wszystkie nieba

Zapch trzciny

Zapach trzciny

Zapach trzciny, opublikowany w 2007, przynosi nową jakość w twórczości pisarza. Wyostrza zmysł potoczystej gawędy, okrągłej frazy, jak również zdolność tworzenia zmysłowych, plastycznych opisów. Powieść ta próbuje w innej już konwencji zmierzyć się z doświadczeniem upływu czasu. Próba walki z przemijaniem okazuje się jałowa, jak jednak nie stracić samego siebie w potoku czasu? Jaka jest relacja między mną teraz a mną kiedyś? Zapach trzciny opisuje sentymentalną podróż do krainy młodości, gdzie tylko zmysły, ciało, nie mogą nas oszukać. Sensualność, synestezja są wielkimi atutami książki.

Pobierz fragment: Zapach trzciny - pdf Zapach trzciny - epub Zapach trzciny - mobiEbook Zapach trzciny

Ayantiall

Ayantiall

Ayantiall, wydana w 2005, fantastyczna powieść drogi, stanowi drugie ogniwo planowanej serii. Podobnie jak Wieżę Życia, prozę tę porównywano do prozy Mercedes Lackey i Andrzeja Sapkowskiego. Nawet jeśli autor porzucił ten gatunek, czuć ewidentnie w jego prozie wykształcenie na fantastyce: specyficzny rodzaj wrażliwości na to, co wymyka się rozumowemu oglądowi. W świecie Bauera jest zawsze furtka, otwierająca możliwość pomyślenia istnienia innej rzeczywistości.

Pobierz fragment: Ayantiall - pdf Ayantiall - epub Ayantiall - mobiEbook Ayantiall

Wieża życia - okładka

Wieża Życia

Wieża Życia, napisana w 1987, zaś wydana w 1991, później wznawiana. To powieść fantasy, pierwsze ogniwo planowanego cyklu Dzieje Loinu, opowiadającego historię planety, krążącej wokół dwóch słońc.

Pobierz fragment: Wieża życia - pdf Wieża życia - epub Wieża życia - mobiEbook Wieża życia